Our bees

If the bee disappeared off the surface of the globe, then man would have only four years of life left..
Albert Einstein, 1921

Naše včelyVšetci rozumní ľudia sa snažia správať zodpovedne k životnému prostrediu. Šetria neobnoviteľné zdroje energie, znižujú emisie, recyklujú suroviny, šetria naše lesy, … Je to správny trend, mali by sme sa tak správať všetci a samozrejme ani firma TechPlasty nie je výnimkou. Snažíme sa preto v ochrane životného prostredia nezaostávať. Zaviedli sme „bezpapierovú“ kanceláriu, vymenili sme všetky počítače za úsporné s nízkou spotrebou, v našej výrobe sa snažíme zúžitkovať aj tie najmenšie odrezky z technických plastov a nevyraďovať ich ako odpad. Pre naše okolie však chceme urobiť viac, ako len triediť odpad. Vzhľadom na to, že sa vždy snažíme robiť veci lepšie a neuspokojíme sa s tým, ako to robia ostatní, rozhodli sme sa na voľnom pozemku za administratívnou budovou firmy začať chovať včely.

Prečo včely ?
1. Včely opeľujú rastliny - vďaka včelám tak máme ovocie, zeleninu a ostatné zvieratá potravu.
2. Včelie BIO produkty - produkty, ktoré včely „vyrábajú“, sú pre človeka veľmi dôležité. Ide napríklad o med alebo vosk.
3. Včely vymierajú - geneticky upravené rastliny, klimatické zmeny, pesticídy a moderné metódy obhospodarovania pôdy, to všetko sú dôvody, prečo včely vymierajú.

Naše včely
Naše včely žijú v piatich drevených úľoch v záhrade za našou firmou v okrajovej časti Žiliny. Okrem kvetov a ovocných stromov v našej záhrade majú v svojom okolí záhradkársku oblasť v ktorej sú rôznorodé poľnohospodárske plodiny, kríky a ovocné stromy. Ďalším nezanedbateľným zdrojom potravy pre naše včely je hustý zmiešaný, prevážne však smrekový, les. O naše včely sa staráme viacerí. Nikto z nás predtým nebol včelárom. Učíme sa sa za pochodu podľa dostupnej literatúry a vlastných omylov. Baví nás to a máme z toho radosť. Preto, aby sme sa o našich včelách dozvedeli viac, aby sme im viac rozumeli, rozhodli sme sa pred jeden z úľov umiestniť kameru. Pohľad na úľ v pekný jarný deň je fascinujúci. Toľko príbehov: príchod votrelca z iného úľa, mravec na pristávacej ploche, včely s nákladom tak veľkým, že nemôžu normálne chodiť. Ak máte chuť a chvíľku času zapozerajte sa. Príjemnú zábavu.

Záznam z včelieho úľa

Kde si môžete med od našich včiel kúpiť ?
Med a ostatné včelie produkty, ktoré nám naše včely prinášajú nepredávame. Rozhodli sme sa, že rovnako, ako nám ich včely dávajú nezištne a bez nároku na odmenu, nemôžeme ani my za ne brať peniaze. Med si preto od nás kúpiť nemôžete, ale môžeme vám ho darovať. Med rozdáme našim priateľom, známym a sympatizantom. Nechceme za to nič. Vlastne skoro nič. Skúste aj vy, ktorým med darujeme obdarovať niekoho z vášho okolia niečim, čo ste sami vypestovali, dochovali alebo vyrobili. Ak to takto budem robiť viacerí, potom bude náš svet lepším miestom pre život našich detí.